Искате да промените нещо в дома си, но незнаете от къде да започнете? Независимо дали става дума за интериорен дизайн и обзавеждане на нов дом, или за актуализиране на определена стая, следните шест съвета от дизайнера на студио за интериорен дизайн Моми Студио могат да са Ви от полза.
1. Определете стила си
Как искате пространството да изглежда? Ето един трик, който да ви помогне да определите стила си: разгледайте гардероба си. По-тесни, делови дрехи ли предпочитате, или по-свободни и ежедневни? Клоните ли към определени цветове или модели? Друг начин да определите стила си, е да помислите за ключови думи, които искате да определят атмосферата – традиционна, официална и елегантна ли да е тя, или игрива, хумористична и приканваща?
В сферата на дизайна, вдъхновението може да се намери във всеки аспект от живота. Специалистите често го използват като отправна точка, след което я обсъждат с клиентите си, за да им помогнат да избистрят идеите си за собствен интериорен дизайн. Например, спомнете си хотел, в който сте отсядали, или ресторант, в който сте вечеряли, които особено са Ви харесали.
2. Разберете какво не Ви харесва
Много е по-лесно за хората да изразят това, което не харесват. Като включим и неприязън в уравнението, можем да премахнем някои опции и да ограничим вариантите за интериорен дизайн. Например, смел и забележим десен може да Ви напомни за нещо в детството Ви, което не искате да виждате в собственото си пространство. Или определен цвят да предизвика емоционални тенденции в дизайна, които не желаете да си спомняте. Тези спомени и реакции са много лични и индивидуални, но също така определят и нашите вкусове.
3. Помислете за мащаба
Планирането на пространството е от съществено значение във всеки интериорен дизайн. Хората често купуват мебели, които са твърде големи или твърде малки за стаята, вместо да си набавят такива, за които всъщност имат място. Помислете за баланса в помещението. За по-големите стаи, обмислете разделянето на зони за различни дейности: кът за почивка, който благоприятства разговорите; друга област за гледане на телевизия; работна част с бюро или маса за проекти, или за игри. Дори и да обичате симетрията, може да не изглежда добре, ако всичко е подредено симетрично. Помислете за визуалното тегло и разпределение на елементите, за да балансирате пространството. Пропорцията и мащабът са ключови фактори за всеки интериорен дизайн.
4. Изберете цвят
Изборът на боя е едно от най-важните и рентабилни решения, които можете да направите. Правилният цвят хармонично свързва пространствата. Помислете за къщата като цяло. Рискувате да създавате несвързани стаи, ако мислите за всяко помещение по отделно. Вземете под внимание начина, по който цветовете влияят на настроението Ви. Някои карат хората да се чувстват щастливи, спокойни или дори развълнувани, а други точно обратното. Наблюдавайте избраните нюанси на естествена, сутрешна светлина и през нощта. Често цветът, който пасва на един интериорен дизайн, няма да е добър избор за друг. Това, което Ви харесва в дома на приятел, може да не изглежда по същия начин у вас. Мострите в магазина за бои са полезна отправна точка, но това, което стои добре на хартия, може да не се окаже подходящо във Вашия интериор.
5. Смесвайте скъпи и евтини елементи
Скъпото не означава непременно най-добро (било то за изкуство, мебели или друго). Разглеждайте картини и от “неизвестни” художници и купувайте въз основа на формата, комфорта и начина, по който изкуството или мебелите пасват на Вашите нужди и усет за интериорен дизайн. Най-скромните предмети могат да се окажат истинска находка и да бъдат най-красивото нещо в една стая. Не се страхувайте да смесвате елементи с висока и ниска цена. Не всичко трябва да е скъпо, за да бъде ценно.
6. Започнете от пода нагоре
Декорирането на дома може да бъде поразително. Хората често незнаят от къде точно да започнат. Специалистите по интериорен дизайн съветват при всяка стая да започвате от земята: изборът на подовата настилка. Започвайки с изборът на диван или тапицирани столове, незабавно ограничавате стила си. Решете дали искате подове от естествена дървесина, килими, плочки, камъни или мокети. Облицовката на пода ще диктува как другите парчета да се подредят в пространството. Ако изберете неутрален тон или естествено дърво без много шарка или цвят, имате повече опции за цветове на стената и за тапицерии. Ако започнете с античен килим, можете да боядисате стените с цветове от него, за да формулирате цветова палитра. Важно е да планирате всички тези неща наведнъж, в противен случай ще получите цирковия ефект: твърде много неща се натрупват без пространството да функционира в унисон.
Последно, но не по важност, е да отделите достатъчно време, когато проектирате дома си. Когато се погрижите всичко да пасва, може да не променяте интериорния си дизайн с години.